TOP-1.2.1-16-BO1-2017-00015 – Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés Putnokon

Projekt azonosító száma: TOP-1.2.1-16-BO1-2017-00015
Szerződött támogatás összege: 191 229 885 Ft
Projekt címe: Társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés Putnokon
Kedvezményezett neve: Putnok Város Önkormányzata
A támogatás mértéke százalékban: 100 %
Megvalósítási helyszín:

  • Putnok, 1097 Csónakház
  • Putnok, 1341/1 Ajándékbolt
  • Putnok, 1655 Kávézó
  • Putnok, 1833/3 Mobilszínpad
  • Putnok, 3293 Kilátó
  • Putnok, 664, 694, 644, 568, 3189, 0150/13, 3078, 3273 Gyalogút

A projekt befejezési dátuma: 2021.12.31.

Projekt tartalmának bemutatása:

A projekt megvalósítását több szempont is indokolta, mivel a térségben lévő turisztikai potenciálok eddig nem voltak kihasználva, így mindenképpen szükséges volt a régió turisztikájának felkarolása. Mivel Putnok járásközpont lett, így megint csak fontos volt, hogy ne csak közigazgatási funkciót töltsön be, de rendelkezzen megfelelő vonzerővel és felhívja figyelmét a járás többi turisztikai potenciáljára is. A látogatottság növelése mellett cél volt, hogy a turizmus hozzájáruljon a helyi kis- és középvállalkozások növekedéséhez, közvetve és közvetlen módon a munkahelyteremtéshez, valamint a turizmus időbeni és térbeli koncentráltságának növeléséhez.

Multiplikátorhatást is vártunk a beruházástól. Reméltük, hogy az idelátogató turisták és látványosságok, valamint a környék turisztikai potenciálja még több embert fog a régióba vonzani ez által a gazdaság működésének hatékonyságát is növelni fogja. Hosszabb távú cél volt, hogy a fejlődő turizmusra építve újabb és újabb vállalkozások működhessenek sikeresen. A pályázatban több projekt elem megvalósítása is végbement.

1. Csónakház: Egy olyan kis csónakház/stég került megépítésre, amely alkalmas arra, hogy túrakenukat, csónakokat, kajakokat tudjunk a Sajón vízrebocsátani, segítve a vízi turizmus fejlődését. Korábbi években megfigyelhető volt, hogy több csoport is érkezett a Sajóra vízitúra céljából, ám vízre szállásra alkalmas partszakasz nem volt a városban, jelen pályázatban közvetlenül a Sajó híd melletti területen valósult meg, kenukölcsönzés, illetve iskolai oktatás céljából. Kapcsolódó elemként, egy másik projektben megvalósult kerékpárúton is megközelíthető a csónakház/stég, illetve alkalmas parkoló terület is található.

2. Kilátó: A régi kilátó helyén terveztük megépíteni az újat, mivel a régi beton alappillérei megtalálhatóak a helyszínen. Célja volt, hogy legyen egy messziről is jól látható szimbóluma a településnek, amely már régebben is ilyen célt szolgált. A kilátó a település egyik legmagasabb pontján helyezkedik el, a fenyves mellett, egyedülálló kilátást biztosítva a Sajó-völgyre, hozzá kiépített gyalogutat terveztünk, amely nem csak a kilátóig tart, hanem a tőle nem messze lévő, a város legismertebb legendája, a szakállas farkas sírjáig vezet. A város ezen látványossága rendkívül sűrűn látogatott és hatalmas népszerűségnek örvend, idevonzva ezzel turisták és kirándulók ezreit évente.

3. Ajándékbolt: A település és Gömör népszerűsítése céljából ajándékbolt kialakítására került sor, ahol ajándéktárgyak, helyben készült gömöri tárgyak, ajándéktárgyak árusítása történik.

4. Mobilszínpad: Mivel a településen aktív kulturális élet zajlik, több civilszervezet, iskolák, óvodák meghívott vendégek fellépésére havi szinten sor kerül, olykor több alkalommal eltérő helyszínen, indokolt volt számunkra egy mobil színpad és a hozzá tartozó fény- és hangtechnika megvásárlása, mivel ennek bérlete a rendezvények számát tekintve magasabb lenne, egy saját mobil színpad vásárlása hosszabb távon kifizetődőbb volt a város számára.

5. Infokommunikációs eszközök: A helyi turizmus népszerűsítésére és információ megjelenítésére szükség volt számítógépes terminálok elhelyezésére, ahol a település és a környék látványosságait, rendezvényeit, egyéb fontos helyeit, aktuális folyamatosan frissülő tartalommal jelenítjük meg a városba érkezők informálására. Szempont ennél az elemnél a többnyelvűség és akadálymentesség.

6. Kávéház kialakítása: Putnok történelmi múltjához kapcsolódva szerettük volna a város központjában kávézót kialakítani Serényi kávézó névvel. Jelenleg a város alig rendelkezik vendégek fogadására alkalmas fogadó térrel. Az ide érkező turisták számára került kialakításra egy olyan hely, ahol megpihenhetnek, illetve egy kávé elfogyasztása közben beszélgethetnek.

7. Sétaút: Putnok Város egyik központi terétől a kiépítésre kerülő kilátóig vezet a sétaút. Szerettük volna összekapcsolni a turisták számára a látnivalókat, hogy minél egyszerűbb és korszerűbb módon érjék el az úti céljukat. Az egyes elemek célcsoportját minden korosztály képezi, mivel a kilátó bárki számára könnyen látogatható a kiépített útnak köszönhetően. A Vizi turizmus fejlesztésére való törekvés a fiatal az aktív és kora időskorúak és sportolni vágyók igényeit elégíti ki, ami különösen fontos, hiszen a településen valósul meg a Sajó-völgye Focisuli egyik központi épületkomplexuma, illetve tanuszoda épült és sportiskolája is van a városnak, így mindenképpen szükséges volt további alternatív sportolási és kirándulási lehetőségét biztosítani a célközönségnek.

Kommunikációs eszközök: “Komplex turisztikai, információs és látogatómenedzsment szolgáltatások létrehozása. Élményelemeket jelentő technikai fejlesztések, interaktív bemutatási formák kialakítása.”